Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Lauda
  • Pro gradut
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Lauda
  • Pro gradut
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Kokeneet matkailijat ja heidän vahvat elämyksensä

Aho, Laura (2011)

 

There are no files associated with this item.


Aho, Laura
Lapin yliopisto
2011
openAccess
Näytä kaikki kuvailutiedot
Tiivistelmä
Tutkielma tarkastelee kokeneiden matkailijoiden ominaisuuksia, matkailun kokemuskertymän sisältöä ja merkittävien elämyksien luonnetta. Tutkimusaineistona käytettiin Lapin matkailuyhdistyksen jäseniltä kerättyjä kysely- ja teemahaastatteluaineistoja. Otteeltaan tutkimus on kvantitatiivinen kyselylomakkeella toteutetulta osioltaan ja kvalitatiivinen teemahaastattelun sisällönanalyysin osalta. Tutkimuksen perusjoukkona ovat Lapin matkailuyhdistyksen jäsenet alkuvuonna 2011. Kyselyaineisto kerättiin lomakkeella ja teemahaastatteluun valittiin analysoinnin pohjalta viisi henkilöä.

Tutkimuksessa löydettiin kaksi kokeneiden matkailijoiden profiilia: kokeneet omatoimiset ja kulttuuriopinhaluiset. Kokeneet omatoimiset ovat oma-aloitteisia ja matkustavat vuosittain ulkomaille. Kulttuuriopinhaluiset valitsevat matkakohteen sen kulttuurin perusteella ja arvostavat uuden oppimista. Tutkimuksessa havaittiin lisäksi, että aineiston seniori-ikäiset naiset ja miehet olivat suunnilleen yhtä kokeneita matkailijoina.

Kokeneiden matkailijoiden ominaisuudet jakaantuivat kolmeen ryhmään: 1) hauskanpitoa ja tekemistä etsivät, 2) joustavat ja sosiaaliset sekä 3) vaativat ja toimeliaat. Uusien elämyksien janoaminen oli kaikille näille ominaisuusryhmille tyypillistä, mutta vaativat ja toimeliaat ovat valmiita siitä myös joustamaan laadun turvaamiseksi. Aktiivinen huvittelu, opastushakuisuus ja rentoutuminen nousivat esiin tärkeinä pidettyinä asioina. Lisäksi tutkimuksessa löydettiin kolme kokeneiden matkailijoiden päätyyppiä: kulttuurimatkailijat, aktiviteettimatkailijat ja ryhmämatkailijat.

Kokeneiden matkailijoiden elämyksissä korostui matkakohde, oma aktiivisuus ja paikallisuus. Mieleenpainuvimmat matkat olivat yleensä tapahtuneet yli 10 vuotta sitten, mutta monella pienimmätkin yksityiskohdat olivat usein vielä selvästi muistissa. Matkaseurue koettiin tärkeäsi osaksi syvän muistijäljen jättänyttä matkaa. Tiedon etsintä ennen matkaa ja eksoottiset, oman mielenkiinnon mukaiset matkakohteet ovat tyypillisiä piirteitä kokeneelle matkailijalle.
Kokoelmat
  • Pro gradut [3934]
LUC kirjasto | Lapin yliopisto
lauda@ulapland.fi | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatAsiasanatUusimmatYksikköOppiaineJulkaisijaSarjaSivukartta

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
LUC kirjasto | Lapin yliopisto
lauda@ulapland.fi | Saavutettavuusseloste