Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Lauda
  • Pro gradut
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Lauda
  • Pro gradut
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

”Se vaatii niin paljon vaivaa multa ymmärtää” : maahanmuuttanut yhteiskunnallisena osallistujana Suomessa

Ala-Luopa, Maria (2014)

 
Avaa tiedosto
Ala-Luopa.Maria.pdf (919.3Kt)
Lataukset: 


Ala-Luopa, Maria
Lapin yliopisto
2014
openAccess
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:ula-201406131265
Tiivistelmä
Tutkimus käsittelee Suomessa asuvien maahanmuuttaneiden yhteiskunnallista osallistumista. Tutkimukseni erityisenä painopistealueena on maahanmuuttaneiden äänestäminen kunnallisvaaleissa. Kaikilla Suomessa asuvilla ulkomaalaisilla on ollut oikeus äänestää kunnallisvaaleissa vuodesta 1996 lähtien. Maahanmuuttaneet äänestävät kuitenkin huomattavasti muuta väestöä vähemmän. Yhteiskunnallinen osallistuminen edellyttää maahanmuuttaneelle erityistä kuulumisen tunnetta. Tätä kautta maahanmuuttaneiden äänestämistä voidaan pitää yhtenä kotoutumisen mittarina.

Tutkimuksen aineisto koostuu kuudesta ensimmäisen polven maahanmuuttaneille tehdystä puolistrukturoidusta haastattelusta. Tarkoituksena oli selvittää, miten maahanmuuttaneet osallistuvat yhteiskunnalliseen toimintaan ja millaisia merkityksiä se saa heidän puheessaan. Yhteiskunnallinen osallistuminen kattaa tässä tutkimuksessa niin perinteisen vaaliosallistumisen kuin myös vaikuttamisen esimerkiksi yhdistystoiminnan kautta.

Politiikkaa toimintana koskevat negatiiviset kokemukset olivat haastateltavien keskuudessa yleisiä. Pääasiassa ne koskivat entistä kotimaata. Toisaalta haastateltavien kokemukset Suomen poliittisesta järjestelmästä olivat vielä vähäisiä, mikä voi vaikuttaa arvioihin. Kaikilla haastateltavilla oli entisen kotimaansa kansalaisuus, mutta poliittinen osallistuminen entiseen kotimaahan oli vähäistä. Kielitaito nousi merkittäväksi tekijäksi niin maahanmuuttaneen kotoutumisen kuin yhteiskunnallisen osallistumisenkin kannalta. Myös haastateltavien tiedot suomalaisesta yhteiskunnasta ja vaikutusmahdollisuuksistaan vaihtelivat. Yksikään haastateltavista ei kuitenkaan uskonut koskaan täysin ”suomalaistuvansa”. Jokainen oli joutunut rasismin ja syrjinnän kohteeksi tai todistanut tällaista toimintaa. Maahanmuuttaneen integroituminen Suomeen on hankalaa, mikäli häntä ei hyväksytä yhteiskunnan yhdenvertaiseksi jäseneksi.
Kokoelmat
  • Pro gradut [3939]
LUC kirjasto | Lapin yliopisto
lauda@ulapland.fi | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatAsiasanatUusimmatYksikköOppiaineJulkaisijaSarjaSivukartta

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
LUC kirjasto | Lapin yliopisto
lauda@ulapland.fi | Saavutettavuusseloste