Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Lauda
  • Pro gradut
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Lauda
  • Pro gradut
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Mielenmaisemien Lappi oppilaiden piirroksissa

Tarkka, Saara (2017)

 
Avaa tiedosto
Tarkka.Saara.pdf (7.827Mt)
Lataukset: 


Tarkka, Saara
Lapin yliopisto
2017
openAccess
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:ula-201705221186
Tiivistelmä
Tutkielmani tarkoituksena on selvittää, millaisena etelä- ja pohjoissuomalaiset oppilaat kuvaavat Lapin piirroksissaan. Tarkastelen, mitä eroja ja yhtäläisyyksiä Suomen eri osissa asuvien oppilaiden Lappi-mielikuvissa on, ja vastaavatko oppilaiden piirrokset ylihistoriallisesti toistettua myyttistä Lappi-kuvastoa tai matkailun edistämiseen valjastettua Lappi-brändiä. Lisäksi pohdin, millainen on Lapin alueellinen identiteetti oppilaiden piirrosten rakentamana.
Aineistona on eteläsuomalaisen ja pohjoissuomalaisen kolmosluokan oppilaiden tutkielmaa varten piirtämät piirrokset Lapista. Tutkielmani avautuu representaation käsitteen kautta, jolloin oppilaiden mielikuvien pohjilta tuottamat piirrokset nähdään sosiaalisesti konstruoituneina rakenteina. Analysoin tutkimusaineiston Erwin Panofskyn kehittämää ja maisematutkimuksen hyödyntämää ikonologista analyysimallia soveltaen. Mallissa edetään kolmessa vaiheessa aineiston kuvailusta mielikuvien analyysin kautta sisältöjen ja niiden välittämien merkitysten kriittiseen tulkintaan.
Aineistonanalyysi osoittaa, että oppilaiden Lappi-piirrosten aiheet ovat melko samanlaisia, mutta kuvastojen laajuudessa ja esittämistavoissa sen sijaan on vaihtelua. Pohjois-suomalaiset kuvasivat Lapin eteläsuomalaisia vaihtelevammalla kuvastolla ja piirsivät selkeästi yksityiskohtaisempia Lappi-representaatioita. Aineistossa Lapin alueellinen identiteetti kuvataan ennen kaikkea ainutlaatuisena kauniiden luonnonmaisemien harvaanasuttuna seutuna. Piirrosten Lapissa on tilaa sekä arkipäiväänsä eläville ja luonnossa harrastaville lappilaisille, että luonto- ja ulkoiluelämyksistä nauttiville kotimaanmatkaajille poroja ja metsän eläimiä unohtamatta.
Aineiston Lappi-mielikuvat ovat uudenlaisia verrattuna läpi historian toistuneisiin romanttisiin ja myyttisiin Lappi-kuvastoihin. Myyttinen Lapin luonto on säilyttänyt asemansa myös oppilaiden representoimassa Lapissa, mutta eksoottisten saamelaisten sekä noituuden tilalle ovat tulleet modernimpaa Lappi-brändiä vastaavat mielikuvat.
Kokoelmat
  • Pro gradut [3934]
LUC kirjasto | Lapin yliopisto
lauda@ulapland.fi | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatAsiasanatUusimmatYksikköOppiaineJulkaisijaSarjaSivukartta

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
LUC kirjasto | Lapin yliopisto
lauda@ulapland.fi | Saavutettavuusseloste