Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Lauda
  • Pro gradut
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Lauda
  • Pro gradut
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Sosiaalityön hyvä johtaminen

Haimi, Elina (2020-12)

 
Avaa tiedosto
Haimi.Elina.pdf (460.6Kt)
Lataukset: 


Haimi, Elina
Lapin yliopisto
12 / 2020
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi-fe20201227102910
Tiivistelmä
Tutkin pro gradu -tutkielmassani sosiaalityön hyvää johtamista kunnallisessa konteks-tissa. Tutkimuksen tarkoituksena ei ollut kuvata sosiaalityöntekijöiden kokemuksia omasta työyhteisöstä, vaan tavoitteena oli tuottaa tietoa siitä, millaista on sosiaalityön hyvä johtaminen kunnallista sosiaalityötä tekevien sosiaalityöntekijöiden ammatillisesta näkökulmasta tarkasteltuna. Kyse on tapaustutkimuksesta, jossa tapauksen muodostivat Oulun kaupungin sosiaalityöntekijöiden vapaamuotoiset kirjoitukset, jotka olivat tutki-mukseni aineistoa.
Tutkimukseni on laadullinen ja paikantuu ihmistieteelliseen hermeneuttiseen tutkimuspe-rinteeseen sosiaalityön tutkimuskentälle. Tutkimuksen aineisto on kerätty sähköpostitse lähetetyn kirjoituspyynnön avulla Oulun kaupungin sosiaalityöntekijöiltä. Tutkimuksessa käytin aineistolähtöistä analyysitapaa. Aineiston muokkasin aineistolähtöisellä sisäl-lönanalyysillä, jonka tarkoituksena on löytää ja tunnistaa tekstiin sisältyviä merkityksiä.
Tutkimuksessani sosiaalityön hyvään johtamiseen nähtiin kuuluvan johtajan osaamis-vaateet, läsnä oleva ja työntekijää tukeva lähijohtaminen, tiedonkulku sekä kehittäminen. Sosiaalityön johtaminen koettiin tärkeäksi ja merkitykselliseksi niin sosiaalityöntekijöi-den työhyvinvoinnin kuin asiakastyön laadun varmistajana. Sosiaalityön johtamiselle nähtiin olevan kovia vaateita. Tutkimuksessa tuli ilmi, että myös organisaation tulee olla hyvin rakennettu, organisoitu ja resursoitu sekä delegoinnin selkeää, jotta johtamistoi-minnalle ei ole organisatorisia esteitä ja johtamiselle sekä työnteolle mahdollistetaan hy-vät puitteet.
Kokoelmat
  • Pro gradut [3934]
LUC kirjasto | Lapin yliopisto
lauda@ulapland.fi | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatAsiasanatUusimmatYksikköOppiaineJulkaisijaSarjaSivukartta

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
LUC kirjasto | Lapin yliopisto
lauda@ulapland.fi | Saavutettavuusseloste