Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Lauda
  • Pro gradu -tutkielmat
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Lauda
  • Pro gradu -tutkielmat
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Kuvallisia tehtäviä monialaiselle joukolle – Toimintatutkimus kansainvälisen monimuotoisen korkeakoulukurssin taideperustaisista tehtävistä etäopetuksessa

Tuononen, Emilia (2025)

 
Avaa tiedosto
Tuononen_Emilia.pdf (10.70Mt)
Lataukset: 


Tuononen, Emilia
Lapin yliopisto
2025
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi-fe20251208115753
Tiivistelmä
Tutkimukseni aihe on tutkia etäopetuksen kuvallisia tehtäviä ja kuvallista ilmaisua niissä. Toteutin tutkimuksen arktisten yliopistojen välisessä Nordplus Horizontalin rahoittamassa New Genre Arctic Art Education projektihankkeessa vuosina 2023–2024, minkä ideana oli toteuttaa vuosittainen Nomadic Hub of New Genre Arctic Art Education korkeakoulukurssi. Korkeakoulukurssi järjestettiin monimuoto-opetuksena, johon osallistui opiskelijoita, professoreja ja tutkijoita arktisten yliopistojen eri tieteenaloilta. Tutkimuskysymykseni on: “Mitä on otettava huomioon kansainvälisen ja monialaisen korkeakoulukurssin kuvallisten etätehtävien luomisessa?”

Lähestyin laadullista tutkimustani toimintatutkimuksen menetelmillä kehittääkseni etäopetuksen taideperustaisia tehtäviä. Tutkimuksen aineisto on kerätty korkeakoulukurssin
etäosion kuvallisten tehtävien tehtävänannoista, kurssin osallistujien kuvallisista tuotoksista ja vapaaehtoisten osallistujien täyttämästä palautekyselystä. Aineiston analyysissa on hyödynnetty teemoittelua ja sisällön analyysiä, joilla sain selville aineistostani esiintyneet tehtävien vahvuudet ja heikkoudet.

Tutkimukseni tuloksiksi muodostui kohderyhmäkeskeinen lähestymistapa, tehtävien tarkoitus ja ilmaisun vapauden rajaus kuvallisia tehtäviä suunniteltaessa. Tuloksia tarkasteltiin tutkimukseni toteutuksen näkökulmasta, jossa vaikuttivat kansainvälisyys ja monialaisuus. Etäopetuksessa toimivat kuvalliset tehtävät ovat riippuvaisia opettajan ryhmäntuntemuksesta sekä opetettavan aiheen taideperustaisesta opettamisesta. Tutkimukseni tieto on soveltavissa kuvataidekasvatukseen ja muuhun taideperustaiseen opetustyöhön.
Kokoelmat
  • Pro gradu -tutkielmat [4924]
LUC kirjasto | Lapin yliopisto
lauda@ulapland.fi | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatAsiasanatUusimmatYksikköOppiaineJulkaisijaSarjaSivukartta

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
LUC kirjasto | Lapin yliopisto
lauda@ulapland.fi | Saavutettavuusseloste