Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Lauda
  • Opinnäytetyöt (rajattu saatavuus)
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Lauda
  • Opinnäytetyöt (rajattu saatavuus)
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Luokanopettajaopiskelijoiden antamia merkityksiä samanaikaisopetukselle

Fitzsimmons, Anna-Sofia (2015)

 
Avaa tiedosto
Fitzsimmons.Anna-Sofia.pdf (9.149Mt)
Lataukset: 

Rajattu käyttöoikeus. Käytettävissä vain Lapin yliopiston kirjaston asiakaskoneilla.
Fitzsimmons, Anna-Sofia
Lapin yliopisto
2015
closedAccess
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:ula-201504241079
Tiivistelmä
Tutkielmassani tutkin luokanopettajaopiskelijoiden samanaikaisopetukselle antamia merkityksiä. Aihe on mielenkiintoinen ja ajankohtainen, koska samanaikaisopetusta toteutetaan jo useissa kouluissa jossain määrin. Samanaikaisopetuksen harjoittaminen on myös integroitu jo luokanopettajakoulutukseen. Tutkimuskohteenani toimii kahdeksan luokanopettajaopiskelijaa Lapin yliopistosta. Tutkielmani on laadullinen ja aineistoni olen kerännyt parihaastatteluina. Olen analysoinut aineistoni sisällön-analyysimenetelmällä.

Tutkielmani tulokset osoittavat, että luokanopettajaopiskelijat antavat samanaikaisopetukselle useita eri merkityksiä tulevassa ammatissaan. He näkevät sen mahdollisuutena jakaa vastuuta toisen aikuisen kanssa, kehittää omaa opettajuuttaan sekä saada vertaistukea ja turvaa työhönsä. Lisäksi luokanopettajaopiskelijat kokevat sen mahdollisuutena käyttää luovuuttaan ja kokeilla eri opetusmenetelmiä, joita he eivät yksin voisi toteuttaa. He kokevat sen myös lisäävän opetuksen eriyttämisen mahdollisuuksia luokassa.

Luokanopettajaopiskelijat näkevät samanaikaisopetuksen toisinaan lisäävän myös työnsä haasteellisuutta. He kokevat vaikeana esimerkiksi sopivan työparin ja yhteisen suunnitteluajan löytämisen. Luokanopettajaopiskelijat näkevät samanaikaisopetuksen harjoittamisessa vaaran myös sen väärinkäyttöön, esimerkiksi työroolien tai liian isojen luokkakokojen suhteen. Kaikki haastattelemani luokanopettajaopiskelijat ovat yhtä mieltä, että samanaikaisopetusta tulisi harjoittaa vain, jos se palvelee opettajan työtä tai opetusta.

Haastattelemani luokanopettajaopiskelijat ovat avoimia harjoittamaan samanaikaisopetusta tulevassa ammatissaan. He haluavat kuitenkin kokea voivansa vaikuttaa työpariinsa ja samanaikaisopetuksen toteuttamisen määrän. Suurin osa ei haluaisi harjoittaa sitä kokoaikaisesti, vaan esimerkiksi itse valitsemissaan muodoissa ja aineissa.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (rajattu saatavuus) [533]
LUC kirjasto | Lapin yliopisto
lauda@ulapland.fi | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatAsiasanatUusimmatYksikköOppiaineJulkaisijaSarjaSivukartta

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
LUC kirjasto | Lapin yliopisto
lauda@ulapland.fi | Saavutettavuusseloste