Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Lauda
  • Opinnäytetyöt (rajattu saatavuus)
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Lauda
  • Opinnäytetyöt (rajattu saatavuus)
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Aktiivifreestylelaskijan ja hiihtokeskuksen arvonyhteisluonti

Lintunen, Otto (2015)

 
Avaa tiedosto
Lintunen.Otto.pdf (12.22Mt)
Lataukset: 

Rajattu käyttöoikeus. Käytettävissä vain Lapin yliopiston kirjaston asiakaskoneilla.
Lintunen, Otto
Lapin yliopisto
2015
restrictedAccess
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:ula-201512171390
Tiivistelmä
Asiakkaat vaativat nykypäivänä yrityksiltä korkealaatuista vuorovaikutusta ja aktiivista osallistumista yrityksen eri toimintoihin arvonluonnissa. Suomen johtavat hiihtokeskukset ovatkin osallistaneet aktiivifreestylelaskijoita yhä enenevässä määrin arvonyhteistuottamiseen. Laskettelijamäärät eivät ole enää vuosiin kasvaneet, joten onkin tärkeä tutkia hiihtokeskusalan johtajakäyttäjien

Tämän tutkimuksen tarkoitus on tutkia aktiivifreestylelaskijan arvonmuodostumista suomalaisessa hiihtokeskuksessa arvonyhteisluonnin näkökulmasta. Tutkimus lisää arvonyhteisluonnin keskusteluun empiirisen tutkimuksen kautta kuvauksen aktiivifreestylelaskijan arvoluonnista ja siihen vaikuttavista tekijöistä. Tämän lisäksi kerätään ymmärrystä kanta-asiakaskohderyhmän ja johtajakäyttäjien arvonmuodostumisesta hiihtokeskusalalla sekä selvittään arvonyhteistuhoutumisen mahdollisuutta. Tutkimustulosten mukaan aktiivifreestylelaskijoiden arvonluontiin hiihtokeskuksessa vaikuttavat tekijät voidaan kategorisoida kolmeen kategoriaan: fyysisiin tekijöihin, sosiaalisiin tekijöihin, sekä henkilökohtaisiin tekijöihin. Näistä henkilökohtaisten tekijöiden omat onnistumiset oli kuitenkin suurin yksittäinen arvonmuodostumiseen vaikuttaja tekijä.

Aktiivifreestylelaskijat pitävät arvonyhteistuottamista elinehtona arvonmuodostumiselle hiihtokeskuksessa. He odottavat hiihtokeskuksien palkkaavan aktiivifreestylelaskijoita työskentelemään parkin ja erikoissuorituspaikkojen parissa sekä madaltamaan vuorovaikutuksen kynnystä hiihtokeskuksen ja aktiivifreestylelaskijan välillä.

Arvonyhteisluonnissa hiihtokeskuksen ja aktiivifreestylelaskijan välisessä vuorovaikutuksessa on kaksi tasoa: aktiivifreestylelaskijan ja hiihtokeskuksen vuorovaikutus hiihtokeskuksessa sekä aktiivifreestylelaskijan vuorovaikutus unelmointi vaiheessa. Vuorovaikutuksen kanavat ovat henkilökohtainen kontakti hiihtokeskuksessa sekä erilaiset sähköiset mediat ja hiihtokeskuksen markkinointi.

Arvonyhteistuhoutumisen mahdollisuus on olemassa kun osallistetaan aktiivifreestylelaskijoita arvonyhteistuottamiseen. Kuitenkin arvonyhteistuhoutumisesta aiheutuneet vaikutukset nähtiin pienempänä haittana kuin, että hiihtokeskus jättäisi ottamatta aktiivifreestylelaskijoita mukaan arvonyhteistuottamiseen. Tämän lisäksi arvonyhteistuhoutumista ei pidetty todennäköisenä missään sen muodossa.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (rajattu saatavuus) [531]
LUC kirjasto | Lapin yliopisto
lauda@ulapland.fi | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatAsiasanatUusimmatYksikköOppiaineJulkaisijaSarjaSivukartta

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
LUC kirjasto | Lapin yliopisto
lauda@ulapland.fi | Saavutettavuusseloste