Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Lauda
  • Opinnäytetyöt (rajattu saatavuus)
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Lauda
  • Opinnäytetyöt (rajattu saatavuus)
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Perehdyttämisen kehittäminen asiantuntijaorganisaatiossa

Uutela, Sanna (2017)

 
Avaa tiedosto
Gradu Sanna Uutela.pdf (850.3Kt)
Lataukset: 

Rajattu käyttöoikeus. Käytettävissä vain Lapin yliopiston kirjaston asiakaskoneilla.
Uutela, Sanna
Lapin yliopisto
2017
restrictedAccess
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:ula-201706161217
Tiivistelmä
Perehdyttäminen on osa jokaisen organisaation toimintaa. Perehdyttäminen käsitteenä on laajen-tunut kattamaan sekä työnopastuksen että perehdytyksen. Laajimmillaan perehdyttäminen kehit-tää myös koko organisaatiota. Perehdyttämistä tarvitaan jatkuvasti ja sen tulisi olla laadukasta ja tehokasta. Perehdyttäminen on myös tärkeä osa henkilöstövoimavarojen kehittämistä.
Tässä tutkimuksessa käsitellään perehdyttämisen kehittämistä asiantuntijaorganisaatiossa. Pereh-dyttämisen tärkeydestä huolimatta asiantuntijaorganisaatioissakin perehdyttäminen on usein puo-linaisesti hoidettu. Tutkimuksen tavoitteena oli tunnistaa asiantuntijaorganisaatioiden perehdyt-tämistoiminnan erityispiirteitä sekä tuottaa tietoa asiantuntijaorganisaatioiden perehdyttämistoi-minnan kehittämiseksi ja tukemiseksi. Tutkimuksen kohteena on Lapin ammattikorkeakoulu, joka aloitti toimintansa vuoden 2014 alusta Kemi-Tornion ja Rovaniemen ammattikorkeakoulu-jen yhdistyessä.
Tutkimus on kvalitatiivinen ja tutkimukseen liittyy empiirinen aineisto. Empiirisen aineiston tavoitteena oli kuvata perehdyttämisen nykytila Lapin ammattikorkeakoulussa sekä saada vas-tauksia tutkimuskysymyksiin. Tietoa kerättiin kyselylomakkeilla kahdesta eri näkökulmasta, perehdyttäjiltä ja perehdytettäviltä. Aineisto analysointiin sisällönanalyysillä.
Tutkimustulosten perusteella voidaan todeta, että Lapin ammattikorkeakoulun henkilöstö ym-märtää hyvin perehdyttämisen tärkeyden, hyviä toimivia käytänteitä on jokaisessa toimipisteessä ja työyksikössä, mutta ei ole olemassa yhteistä perehdyttämissuunnitelmaa eikä yhteisiä ohjeita joiden mukaan toimia. Lähtötilanteen selvityksessä kävi ilmi selvästi, että perehdyttämistä tulisi kehittää. Koko perehdytysprosessi Lapin ammattikorkeakoulussa on tarpeen käydä läpi.
Tulosten mukaan perehdyttämistä voidaan kehittää asiantuntijaorganisaatiossa käytännössä sa-moin kuin muunlaisissakin organisaatioissa huomioiden kehittämisessä kuitenkin asiantuntijoi-den perehdyttämiseen liittyvät erityispiirteet. Asiantuntijuus tulee ottaa huomioon niin perehdyt-tämisen suunnittelussa, toteutuksessa, seurannassa kuin kehittämisessäkin.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (rajattu saatavuus) [533]
LUC kirjasto | Lapin yliopisto
lauda@ulapland.fi | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatAsiasanatUusimmatYksikköOppiaineJulkaisijaSarjaSivukartta

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
LUC kirjasto | Lapin yliopisto
lauda@ulapland.fi | Saavutettavuusseloste