Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Lauda
  • Opinnäytetyöt (rajattu saatavuus)
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Lauda
  • Opinnäytetyöt (rajattu saatavuus)
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Virtuaalitiimien työskentelyn onnistumista edistävät etäjohtajuuskäytännöt suomalaisessa koulutusorganisaatiossa

Nalli, Katariina (2019)

 
Avaa tiedosto
Nalli_Katariina_Progradu.pdf (883.7Kt)
Lataukset: 

Rajattu käyttöoikeus. Käytettävissä vain Lapin yliopiston kirjaston asiakaskoneilla.
Nalli, Katariina
Lapin yliopisto
2019
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi-fe2019111738418
Tiivistelmä
Etäjohtamisesta on tullut osa organisaatioiden arkea, ja virtuaalitiimit ovat yhä yleisempiä työn luonteen muuttumisen seurauksena. Koulutusorganisaatioissa tärkeää on etäisyyksien hallinnan huomioiminen. Tutkimus luo ymmärrystä virtuaalitiimityöskentelyä tukevista arkisista etäjohtajuuskäytännöistä teknologiavälitteiseen yhteistyöhön painottuvissa ympäristöissä. Tutkimuksen tarkoituksena on tutkia sitä, millaiset etäjohtajuuskäytännöt määrittävät virtuaalitiimien työskentelyn onnistumista suomalaisessa koulutusorganisaatiossa. Virtuaalitiimiksi määritellään tässä tutkimuksessa ryhmä, jonka jäsenet ovat maantieteellisesti hajallaan ja työskentelevät teknisiä välineitä hyödyntäen yhteisten tavoitteiden saavuttamiseksi. Etäjohtajuuskäytännöillä viitataan sellaiseen virtuaalitiimien teknologiavälitteiseen vuorovaikutukseen ja toimintaan, jonka keskiössä on se, mitä jäsenet yhdessä saavat aikaan.

Laadullinen tutkimus toteutettiin välineellisenä tapaustutkimuksena, jossa tapauksena oli suomalainen koulutusorganisaatio. Tutkimusaineisto koostui yhdeksästä koulutusorganisaation virtuaalitiimeissä työskentelevästä henkilöstä. Aineisto kerättiin Google Forms -kyselylomakkeella, jossa oli avoimia kysymyksiä ja sekä asteikko- että sekakysymyksiä. Saatu aineisto analysoitiin teoriaohjaavan sisällönanalyysin avulla.

Aineiston perusteella virtuaalitiimityöskentelyn onnistumista edistävät OTVO-etäjohtajuuskäytännöt: organisointikäytännöt (O), teknologiakäytännöt (T), vuorovaikutuskäytännöt (V) ja osallistumiskäytännöt (O). Organisointikäytännöt kuvaavat erilaisia virtuaalityöskentelyn suunnittelu- ja ennakointitoimenpiteitä. Teknologiakäytännöt viittaavat teknologiavälitteisiin virtuaalitiimityöskentelyn onnistumista edistäviin tekijöihin. Vuorovaikutuskäytännöt liittyvät vuorovaikutuksen luonteeseen ja aktiivisuuteen sekä onnistunutta vuorovaikutusta edistäviin tekijöihin. Osallistumiskäytännöt kuvaavat työn ja työn suunnitteluun liittyviä vaikutusmahdollisuuksia sekä sitoutumista tiimin toimintaan. Osallistumiskäytäntöjen merkitystä korostaa kokemus puutteellisesta ”läsnäolosta käsiteltävään asiaan” haasteena työskentelyn onnistumiselle. Etäjohtajuuden OTVO-käytännöt näyttäytyvät toisiinsa yhteydessä olevana prosessina, jossa virtuaalitiimityöskentelyn onnistumisen näkökulmasta keskeistä on mahdollisimman monen käytännön samanaikainen toteutuminen.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (rajattu saatavuus) [533]
LUC kirjasto | Lapin yliopisto
lauda@ulapland.fi | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatAsiasanatUusimmatYksikköOppiaineJulkaisijaSarjaSivukartta

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
LUC kirjasto | Lapin yliopisto
lauda@ulapland.fi | Saavutettavuusseloste